21 kwietnia 2010

Tworzenie centrum danych

Centrum Danych to serce (i reszta krwiobiegu) firm.
Tam przetwarzane są najważniejsze z aktywów nowoczesnych organizacji - informacje. Stworzenie centrum danych jest żmudnym projektem wymagającym połączenia szeregu specjalistów z rozmaitych dziedzin. Celem jest posiadanie bezpiecznie funkcjonującej serwerowni (albo bardziej ogólnie właściwe zabezpieczenie dostępności, integralności i poufności posiadanych danych).

Projekt to przede wszystkim budowlanka czyli izolowanie pomieszczenia od niekorzystnych wpływów atmosferycznych, od ciągów wodnych wewnątrz budynków, podnoszone podłogi, podwieszane sufity...

Dalej mamy zapewnienie właściwych warunków środowiskowych - precyzyjne klimatyzacje, minimalizacja zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczenia, tłumienie drgań, wilgotność i temperatura. Wszystko oczywiście musi być zależne od mocy jakie będą wykorzystywane w centrum danych. No i gwarantowane...

Mądrość ludowa mówi, że każde urządzenie elektryczne działa o 100% lepiej po podłączeniu go do zasilania. Tym samym trzeba zapewnić, że jest możliwość dostarczenia potrzebnych (wcześniej obliczonych) mocy, są gniazdka w potrzebnych ilościach i miejscach, jest redundancja linii zasilających, są baterie UPS pozwalające podtrzymać chwilowy zanik (do kilku minut), są generatory potrafiące dostarczać potrzebną moc spalając diesla (którego odpowiedni zapas musimy posiadać).

Jak już mowa o spalaniu to trzeba zapewnić właściwy system wykrywania pożaru oraz gaszenia. Podział serwerowni na strefy, wybór środka gaśniczego, możliwość ręcznego włączania/wyłączania systemów (niezbędny podczas pewnych prac), oświetlenie awaryjne, współpraca z klimatyzacją (wyłączanie nawiewów, sterowania klapami pożarowymi, wytrzymałość ścian, przebić, drzwi. To kolejne z potężnych zadań

Gdy już się tak napracujemy to chcemy mieć pewność, że poza tym, że serwery (biblioteki itp, urządzani aktywne itp) będą mały dobre warunki pracy to nikt ich nam nie zniszczy czy nie wyniesie. Do tego służą systemy sygnalizacji włamania i napadu, śluzy, systemy kamer przemysłowych CCTV, alarmy, systemy kontroli dostępu dowolnego typu: karty dostępu, czytniki kodów biometryka, klucze fizyczne...(oczywiście wszystko współpracujące z systemami p.poż).

Nagle widzimy, że to wszystko jest naprawdę skomplikowane, że jest masa ważnych parametrów do ogarnięcia. Coś musi tym zarządzać. Tym czymś jest BMS czyli Building Management System. w ramach tego systemu można zintegrować informacje płynące z systemów zasilania, klimatyzacji, p.poż, WiN, CCTV, namieść czujki na plany pomieszczeń i tym samym mieć jedną (lub klika tematycznych) konsolę zarządzającą tym co się dzieje w centrum danych. Innymi słowy do tego krwiobiegu potrzebujemy mózgu, który odpowiednio będzie zarządzał wszystkimi komponentami.

Temat jest naprawdę fajny, przyjemnie jest widzieć jak coś fajnego powstaje na Twoich oczach. Polecam poczytać więcej na ten temat. Na przykład mój artykuł dla CSO o tworzeniu bezpiecznych centrów danych dla CSO sprzed 3 lat oraz materiał reklamowy Qumak-Sekom dotyczący tworzenia centrum przetwarzania danych onet.pl (fakt - reklamówka ale za to fajnie napisana)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzień dobry. Komentarze na tym forum są moderowane