30 marca 2011

Zabezpieczenie danych osobowych – aktualny stan prawny a rzeczywiste potrzeby

W poniedziałek uczestniczyłem w konferencji „Zabezpieczenie danych osobowych – aktualny stan prawny a rzeczywiste potrzeby” organizowanej przez GIODO, Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej oraz Stowarzyszenie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji.

Trzeba przyznać, że tematyka (być może ze względu na nowe uprawnienia GIODO do nakładania kar finansowych) wzbudziła bardzo duże zainteresowanie - uczestniczyło w niej ponad 300 osób, a od organizatorów dowiedziałem się, że i tak trzeba było zamknąć rejestrację. Podczas konferencji usłyszałem m.in dwie ciekawe myśli warte zapamiętania.

Pierwsza to dłuższy wywód dr. Wojciecha Wiewiórowskiego dotyczący "niekonstytucyjności" ustaw. Otóż jak wiemy rozporządzenia Ustawy o Informatyzacji odsyłają do RFC jako modelowego standardu konfiguracji. W tym wypadku okazuje się, że na polskie organizacje nakładany jest obowiązek zgodności z ustaleniami prywatno-prawnej organizacji, która publikuje dokumenty z "własnymi" przemyśleniami, w internecie i po angielsku. Nigdy o tym nie myślałem w ten sposób (zawsze bardziej interesowała mnie łatwość praktycznego wdrożenia), niemniej faktycznie z prawnego punktu widzenia sytuacja jest interesująca.

Druga myśl to głos w dyskusji o rzeczywistej roli ABI w firmie . Brzmiało to mniej więcej tak: "ABI często nie ma ani funkcji nadzorczych, ani kontrolnych, ani wykonawczych. Główną rolą ABI'ego jest funkcja usprawiedliwiania obecnej rzeczywistości przed ewentualnymi kontrolami". Interesujące spostrzeżenia i...prawdę mówiąc dość prawdziwe :)

A swoją drogą, skoro przywołuję tę dyskusję. Warto wiedzieć, że SABI proponuje by ABI był połączeniem nadzorcy i audytora. Tym samym jednym z jego obowiązków będzie audyt jakości swojej własnej pracy w charakterze "nadzorcy". Naprawdę fajny pomysł, cofający nas co prawda o 20 lat wstecz w zarządzaniu bezpieczeństwom informacji, ale przynajmniej ekonomicznie poprawny.