26 stycznia 2016

Data Privacy Officer - zadania w świetle przygotowywanego rozporządzenia UE

Właśnie mija rok od zarejestrowanie pierwszych Administratorów Bezpieczeństwa Informacji (ABI), zgodnie z wymaganiem znowelizowanej Ustawy o Ochronie Danych Osobowych. Z tej okazji miałem dziś okazję uczestniczyć w konferencji "Wykonywanie nowej funkcji ABI – pierwszy rok doświadczeń" zorganizowanej na Politechnice Warszawskiej przez Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji oraz moją Alma Mater - Wydział Zarządzania PW.
We wstępie zaznaczono zresztą, że zagadnienie ochrony danych osobowych, mimo niewątpliwych implikacji prawnych i informatycznych jest jednak wyzwaniem przede wszystkim dla kadry zarządzającej. Na sali obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, oraz prawnicy zaproszeni przez Microsoft. Zabrakło natomiast przedstawicieli GIODO.
Obrady i kuluarowe dyskusje, oprócz dzielenia się doświadczeniami z pierwszego roku funkcjonowania ustawy, zdominował temat unijnych reform w tym zakresie. Przedstawiono też główne założenia, wciąż oficjalnie nieopublikowanego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych.