21 września 2010

Portale społecznościowe

Tak się złożyło, że dziś natrafiłem na 3 artykuły pokazujące zagrożenia związane z korzystaniem z portali społecznościowych. Zagrożenia zarówno dla osób prywatnych jak i korporacji, których pracownicy godzinami karmią krowy czy inne rybki.

Przede wszystkim - portale społecznościowe mogą zabić!
I to naprawdę. W poniższym artykule można przeczytać kilka prawdziwych historii bez happy endu. Nigdy nie wiadomo kto tak naprawdę kryje się pod miłym dla ucha nickiem.

Po drugie korzystając z portali społecznościowych łatwo można zarazić komputer złośliwym kodem. istnieją tysiące różnego rodzaju aplikacji mających uprzyjemnić nam życie (krówki, rybki itp...) jednak często są to źle napisane fragmenty kody, lub wręcz celowo przygotowane niebezpieczne aplikacje kradnące nasze dane.

Nowym zagrożeniem, zbliżonym nieco do poprzedniego jest Clickjacking. Polega to na oznaczaniu zewnętrznych stron jako "Lubie to". Ponieważ można tak oznaczyć każdą ze stron (swoją drogą - polecam polubić stronę firmy IMMUSEC - zdecydowanie wiarygodną!!!) link może prowadzić do spreparowanej witryny, która zrobi dużo złego z naszym ukochanym komputerkiem (lub mniej kochaną ale bardziej pożyteczną siecią firmową).