4 czerwca 2019

Dzień dobry po przerwie


Od ponad 2 lat na tym blogu nie działo się nic... 

Było to związane z zadaniem, którego się podjąłem, jakim było stworzenie najlepszego zespołu SOC z Polsce i rozwinięcie usług cyberbezpieczeństwa w Exatel.

W trakcie ostatnich 26 miesięcy firma została przejęta przez Skarb Państwa i została włączona pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej potwierdzając jej kluczową pozycję jako podmiotu stojącego na straży bezpiecznej łączności niezbędnej najbardziej wymagającym podmiotom. W międzyczasie powstał Departament Cyberbezpieczeństwa oferujący usługi wdrażania zaawansowanych usług cyberbezpieczeństwa, testów, doradztwa zarówno w zakresie technicznych jak i proceduralnych wyzwań bezpieczeństwa no i przede wszystkim działającego w trybie 24x7 zespołu SOC.

Udało mi się zatrudnić kilkudziesięciu super fachowców, zdobyliśmy kompetencje, wdrożyliśmy i zamieniliśmy w „cyberusługi” całą kolekcję naprawdę fajnych „zabawek”, wdrożyliśmy nasze usługi dla szeregu bardzo interesujących podmiotów, a na dodatek, tam gdzie zobaczyliśmy takie potrzeby, przygotowaliśmy własne rozwiązania. Jak choćby operatorskiej klasy system antyDDoS „TAMA”, który przygotowaliśmy wraz z Politechniką Warszawską w ramach grantu NCBiR.Wypromowaliśmy też świetną konferencję - Exatel Security Days, która co roku ma więcej chętnych niż wolnych miejsc...
Stworzenie i przewodzenie tak wspaniałemu zespołowi było na tyle angażujące, że na tego blog’a po prostu nie starczyło mi czasu. 

Z końcem kwietnia przekazałem stery Departamentu Cyberbezpieczeństwa w nowe ręce i niezmiennie kibicuje wszystkiemu co dla cybersuwerenności RP dzieje się w Exatel. A niektórymi z moich doświadczeń czy przemyśleń będę ponownie się dzielić tutaj oraz na różnych konferencjach i spotkaniach branżowych.